Jak nie mylić minimalizmu z „taniością”?

Istnieją duże różnice między minimalizmem, oszczędnością, a taniością. Postaram się dzisiaj je omówić.

Minimalizm to przede wszystkim nacisk na posiadanie tylko tego, co najważniejsze i posiadanie jak najmniejszej ilości zbędnych rzeczy. Nacisk kładzie się na piękno i praktyczność, ponieważ estetyka ma znaczenie w minimalizmie. Pieniądze nie są brane pod uwagę.

Oszczędność to także priorytety, ale skupienie się na oszczędzaniu pieniędzy, niekoniecznie na posiadaniu małej ilości rzeczy.

Taniość polega tylko na skupieniu się na tym, by nie wydawać żadnych pieniędzy z jakiegokolwiek powodu. Do tego wliczamy bycie „pasożytem” – jeśli coś jest za darmo lub ktoś inny płaci rachunek. Liczą się tylko pieniądze.

Zakup laptopa w celu zastąpienia tego, który się popsuł – oto, co przejdzie przez umysły każdego z wyżej wymienionych grup ludzi:

Minimalizm

Czy potrzebuję tego laptopa? Czy mogę całkowicie żyć bez laptopa i zamiast tego korzystać z komputera w pracy lub w bibliotece?

Oszczędność

Czy mogę naprawić tego martwego laptopa zamiast kupować nowego? Naprawa laptopów, a zakup nowego laptopa? Jaka jest różnica w kosztach?

Taniość

Czy mogę dostać laptopa za darmo, na przykład poprosić kogoś o jakiś darmowy?

Załóżmy, że zdecydowałeś się go zastąpić więc decydujesz się na kupno nowego:

Minimalizm

Kupmy najsmuklejszego, najlżejszego, najbardziej dyskretnego przenośnego laptopa, który jest najbardziej estetyczny i zajmuje niewiele miejsca.

Oszczędność

Kupmy laptopa, który zachowuje równowagę między ceną a jakością, ponieważ laptop, który będzie działał dłużej i nie popsuje się po roku, będzie miał lepszy koszt użytkowania. Rozmiar nie jest brany pod uwagę, mógłbym nawet rozważyć dobry komputer stacjonarny zamiast laptopa, jeśli pozwala na to mój styl życia.

Taniość

Przejście na komputer stacjonarny zamiast laptopa. Są tańsze, dostajesz wiele części, które możesz naprawić lub wymienić. Albo mogę znaleźć te części w sklepach używanych.

Related articles