Jak ulepszyć każdą chwilę

Tytuł tego artykułu jest nieco mylący, ponieważ każda chwila jest już doskonała i nie trzeba jej poprawiać. Ale nasze doświadczenie chwili może być najeżone trudnościami i mamy moc tworzenia nowego doświadczenia w każdej chwili.

Problemy, z którymi się borykamy, wynikają z naszej narracji o chwili: nieustannie interpretujemy rzeczy w określony sposób, tak że nawet nie zauważamy, że mamy tę interpretację lub narrację.

Na przykład:

Jeśli ktoś nie odesłał mojej wiadomości tekstowej, mogę to zinterpretować jako oznaczające, że jest na mnie w jakiś sposób zdenerwowany i zraniony.
Kiedy ktoś zadaje pytanie, mogę zinterpretować to jako krytykę mnie i to przeszkadza.
Kiedy nie zrobiłem wszystkich rzeczy z mojej listy zadań, mogę zinterpretować to jako kolejny znak, że robię coś źle i czuję się z tego powodu zniechęcony i winny.
W każdej chwili mamy opowieść o tej chwili. Historia, interpretacja, ocena. Ta historia określi nasze doświadczenie.

Oto potężna rzecz, którą możemy ćwiczyć:

Możemy porzucić tę historię i po prostu doświadczyć chwili, dokładnie taką, jaka jest; i
Możemy stworzyć mocniejszą historię.
Przyjrzyjmy się każdemu z nich po kolei.

Doświadczanie chwili takiej, jaka jest

W tej chwili rozejrzyj się – otacza cię powietrze, światło, dźwięk, przedmioty, życie. To jest ten moment, taki jaki jest.

Teraz od razu zaczniesz to wszystko interpretować i stworzyć opowieść o tym: jest bałagan, ta osoba jest irytująca, nie zrobiłeś pewnych rzeczy itp.

W wolnej chwili sprawdź i poczytaj blog o motoryzacji 🙂

Ale jak by to było, gdybyśmy porzucili tę historię i zobaczyli chwilę taką, jaka jest, bez interpretacji?

Zobacz to z myślą o początkującym. Oczami dziecka, które po raz pierwszy widzi chmurę lub smakuje pomarańczę. Jakby to było zupełnie nowe doświadczenie.

Możesz to przećwiczyć idąc na spacer – na spacerze przekonaj się, czy możesz tego doświadczyć na nowo, bez narracji czy ocen. Po prostu zobacz ten moment. Po prostu doświadczaj świata bezpośrednio, bez warstwy interpretacji. Wnieś ciekawość do tego wszystkiego.

Skutkiem tego jest porzucenie historii, która tworzy walkę i cierpienie. Daje bezpośredniość twojemu doświadczeniu.

Related articles